homeideae-autofotodaneopistestyinnilinki

Auto elektryczne ma wiele zalet w porównaniu z autem o napędzie spalinowym. Oto niektóre z nich:
.
 • Niskie koszty czynnika roboczego (paliwa/ prądu elektrycznego). 
 • Brak kosztów związanych z wymianą takich materiałów eksploatacyjnych jak: świece,
    oleje, filtry: powietrza, paliwa, oleju, wymiana oleju, okablowania w/n.
 • Wysoka kultura działania silnika elektrycznego, cicha praca i pełna gotowość po
    włączeniu obwodu - (brak potrzebygrzania silnika by osiągnął pełną sprawność)
.
Auto takie ma też niewątpliwie wady do nich należy zaliczyć:
.
  • Brak możliwości szybkiego naładowania akumulatorów (czas ładowania 6-10 h)
  • Zależnie od zastosowanych akumulatorów, zasięg może się zmieniać zależnie od  
     temperatury (dotyczy w szczególności akumulatorów kwasowych, agm i żelowych)
.
Właściwie widać po zestawieniu wad i zalet, auto takie należy do klasy aut miejskich, o zasięgu do 50 km, oczywiście dotyczy to raczej modelu z klasycznymi akumulatorami (kwasowymi, agm i żelowych). Zastosowanie nowoczesnych ogniw takich jak Li-ion, Ni-mh, Li-ion polimer, o odpowiednich właściwościach mogłoby usunąć wiele niedogodności. Nowoczesne ogniwa biją na głowę klasyczne akumulatory, ze względu na wagę, możliwości szybkiego ładowania, i głębokiego rozładowania dużymi prądami i praktycznie brakiem zmian pojemności wynikającym z temperatury otoczenia. Niestety wysoka cena, powoduje ich niedostępność, przynajmniej w tym momencie.

Większe firmy czy wręcz wielkie korporacje stać na zastosowanie takich akumulatorów, dzięki temu powstają bardzo ciekawe konstrukcje, jak Tzero firmy AC propulsion. Badania wielu laboratoriów nad, ulepszeniem akumulatorów, mam nadzieję doprowadzą do spadku cen na baterie nowych generacji na tyle że można będzie je masowo zastosować w autach elektrycznych. Już teraz powstają auta o zasięgu ponad 400 km, przy zastosowaniu akumulatorów Li-ion.

Inną odmianą zasilania auta elektrycznego jest ogniwo paliwowe, tu postęp jest gigantyczny. Ogniwo paliwowe podlega ciągłym udoskonaleniom zmniejsza się jego wymiary, jednocześnie podnosząc sprawność. Dziś można zbudować już takie ogniwo, które da tyle mocy by zasilić średniej wielkości auto elektryczne, a wielkość tego podzespołu będzie taka, że da się je schować do niewielkiego bagażnika. Ale tu trzeba powiedzieć, ogniwo paliwowe musi być zasilane paliwem konwencjonalnym jest to najczęściej wodór, alkohol, benzyna, czyli paliwa, które można by było normalnie spalić by uzyskać energię. Ogniwo paliwowe też jest w tej chwili kosztowną inwestycją. Badania i rozwój technologii, powodują znaczne ulepszenie wielu elementów, które składają się na samochód elektryczny, nie tylko baterie stają się lepsze, także silniki ulegają znacznej miniaturyzacji, a także, podnosi się ich sprawność. Już dziś można skonstruować całkiem dobre auto elektryczne. Przykładem może być konstrukcja z lat 90 ubiegłego wieku, GM EV1, projekt ten w dosyć dziwnych okolicznościach uległ wstrzymaniu, a auta wycofano z użycia i zniszczono, tłumacząc niepowodzeniem programu, wtedy właśnie gdy pojazd ten zaczynał cieszyć się coraz większym uznaniem.
W tej chwili wiele koncernów prowadzi badania nad autami elektrycznymi, upatrując w tym alternatywę dla drożejącej ropy .Generalnie można być pewnym, że napęd elektryczny stanie się napędem przyszłości, jak szybko? Zobaczymy.

 
Copyright © 2007 autoelektryczne.com