homeideae-autofotodaneopistestyinnilinki

BMW pana Adama Wysokińskiego

Kolejne auto oparte na doświadczeniach Pana Zbyszka. Wykonane bardzo estetycznie, prezentuje się świenie.
Elektryczne BMW... akumulatory pod maską brak sprzągła zostało pół bagażnika
       
Seryjny Peugeot 106 pana Tadeusza Walaska z Warszawy

Peugeotem 106E jeździ się świetnie, szczególnie po zatłoczonych ulicach, bez ciągłej zmiany biegów i z całkiem dobrym przyspieszeniem. Wewnątrz jest 30 szt. akumulatorów "trakcyjnych"+ jeden pokładowy CTMu typ CTC 33Ah/12V. Z tyłu jest 15szt pod podłogą bagażnika a z przodu 12szt pomiędzy chłodnicą i silnikiem (szeregowy DC 120V 11kW-:-20kWmax) + 3 szt. pomiędzy kabiną a sterownikiem. Odzysk energii przy hamowaniu 2-stopniowy. 1-szy gdy puści się zupełnie pedał gazu, a 2-gi gdy dociśnie nawet lekko pedał hamulca. Automatyczne hamowanie zanika gdy ponownie dociśnie się przyspiesznik. Resztę informacji w opisach zdjęć.

       
Elektryczny Trabant

 Powstał nowy pojazd elektryczny, tym razem na uczelni w Olsztynie. Praca była realizowana pod kierunkiem Prof. Dr. hab. inż. Ryszarda Michalskiego. Konwersji dokonali, Michał Janulin i Bartłomiej Nowacki. Do przeróbek jako baza posłużył Trabant 1,1 z 1990 roku. Do napędu zastosowano silnik Etek (6kW ciągłej, 11kW szczytowej, 48V), sterownik Alltrax AXE 7245, zasilanie 4 akumulatory Trojan T-1275 (12V 150Ah). Auto jest lekkie około 735 kg, prędkość maksymalna to 60 km/h.

       
Hybryda pana Ryszarda Kownackiego

 Bardzo ambitny plan budowy hybrydowego auta realizuje pan Ryszard Kownacki. Robi to w ZSMS w Bytomiu, pomagają mu w tym uczniowie. Projekt jest realizowany od podstaw i dużo już zrobiono ale został jeszcze ogrom prac do wykonania. Więcej na temat projektu można znaleźć na stronie: http://www.zsms.bytom.pl/~auta/index.html 

 

 

Piaggio Porter Electric Van

 W rubryce tej prezentuję też auto fabryczne wyprodukowane przez firmę Micro Vett z Włoch. Model produkowany od 1995 roku, egzemplarz który prezentuję pochodzi z 1996 roku. Jest to Piaggio Porter electric van, taka ciężaróweczka jest dostępna na całym świecie pod różnymi markami, oczywiście z silnikami spalinowymi. Jak to wygląda? Zastosowano instalację 84 Voltową, z kontrolerem Zapi, przetwornicę napięcia 84/13.8V, oraz ładowarkę pokładową, 240V 3kW, ale z połączeń i z tego co wyczytałem można podłączyć do 3 faz i naładować baterię 180 Ah / 84V w niecałe 3 godziny. Całość napędzana jest silnikiem, firmy Brusa, sprzęgniętym bezpośrednio z dyferencjałem. Taki układ mechaniczny, daje możliwość odzyskiwania energii, poprzez kontroler. Silnik ma tylko 9 kW/1650 obr/min. Wystarczy to by auto o dopuszczalnej masie całkowitej 1700kg, rozpędzić do 60 km/h, zasięg w mieście szacowany jest na 70 km. Jazda nie jest tak komfortowa jak Wartburgiem, w końcu to jest ciężarówka! Niestety, zespół napędowy hałasuje i to jest największym mankamentem. Auto rozpędza się do pełnej prędkości dosyć gładko, ale tuż przed osiągnięciem pełnej prędkości słychać załączenie stycznika omijającego kontroler, po tym czuć że auto przyśpiesza to źle świadczyć o samym kontrolerze. Podobać się może, elektroniczna deska rozdzielcza, można z niej wyczytać wyraźne informacje o stanie instalacji, naładowaniu akumulatorów, listę błędów systemu i inne informacje o aucie.

Piaggio Porter electric van układy diagnostyki deska rozdzielcza elektronika; styczniki
   
  ładowarka elektronika, kontroler Zapi  
 
Pan Zbigniew Kopeć weteran e-motoryzacji

 Pan Zbyszek Kopeć z Gdańska jest weteranem e-motoryzacji w Polsce i od 1996 jeździ pojazdami elektrycznymi, jako pierwszy w 2000 roku zarejestrował samochód elektryczny. Dokonał wielu udanych konwersji aut spalinowych na elektryczne: Toyoty Corolli, Tawri, Renault'a 5, Fiata 126, Toyoty Tercel automatic, Buicku Regal. Toyota i inne auta miały silnik prądu stałego od pompy olejowej sztaplarki o znamionowej mocy 10 kW, 75V (84V), 2800obr./min - znamionowe, silnik ważył 44kg i sterownik-regulator prądu silnika: CURTIS. Jedynie BUICK jakiś czas był bez skrzyni biegów i miał silnik sztaplarki - 12,5kW / 75V (84V) 1400obr./min - znamionowe, silnik ważył 186kg i pobierał do 600A. Maksymalny dystans P.Zbyszek osiągnął Toyotą na trasie Gdańsk-Elbląg(w upalne lato na równej drodze) - 170km w cyklu zamkniętym. Dla wydłużenia zasięgu zastosował przyczepę z dodatkowym pakietem naładowanych i gotowych do jazdy akumulatorów. Prędkość 50km/h uzyskał w granicach 8 sekund, natomiast maksymalna prędkość do 140km/h. Ostatnio P. Zbyszek modyfikuję samochód DAICHATSU CHARADE, zastosując w nim silnik elektryczny LEMCO LEM-200-D-135 (84V/ 200A DC), moc szczytowa 18,5kW, moc ciągła 13 kW, prąd max. 400A, waga:11 kg.

e-ford Akademii Morskiej zbudowany przez studentów, na bazie doświadczeń P. Zbyszka. ...wywiad dla TV

 

weteran i jego "elektryki"

 

przyczepa z dodatkowym pakietem naładowanych i gotowych do jazdy akumulatorów

 

Pan Ryszard i jego warsztat w Tomaszowie Mazowieckim

 W listopadzie odwiedziłem pana Ryszarda, rozmawiałem wcześniej z nim telefonicznie. Jego opowieść brzmiała trochę niesamowicie, sam buduje silniki elektryczne o dużej sprawności, wykonuje kontrolery, a teraz zabrał się za przerabianie auta, na elektryczne. Odwiedziliśmy go z kolegą i oglądaliśmy to co zrobił, zrobiliśmy też zdjęcia, uzyskałem pozwolenie by je pokazać w Internecie. Warsztat czy laboratorium? Pan Ryszard jest autorem wielu patentów, wykonuje prototypy dla różnych firm z całego świata. Sam raczej wzbrania się przed produkowaniem. Auta które prezentował, wzbudzają pełen podziw rozmachem zmian i dbałością o szczegóły. Pan Ryszard pokazał 3 projekty, realizowane jednocześnie o różnym stopniu zaawansowania, jeszcze nie gotowe, ale to tylko kwestia czasu!! Oto fotografie:

model e-auta Pan Ryszard karoseria e-auta z żywic rama do e-auta
e-maluch w budowie silnik elektryczny kontroler  e-silnik ze skrzynią chłodzony wodą...
oraz spora ilość e-silników własnej konstrukcji a nawet ...elektrownie wiatrowe!

 

Volkswagen garbus Pana Marka i jego Taty z Oławy

 Silnik: Balkancar 75V 6,5 kW 1200 obr.  Akumulator: 7x Żelowy SSB 12V 100Ah - 34kg. Sterowanie: Zapi H2 600 – 80V 600A z odzyskiem energii hamowania (opcjonalnie). Skrzynia manualna 3 biegowa. Osiagi :prędkość max 70 km/h. Zasięg brak danych, szacunkowy około 50km. Z auta usunięto: silnik z osprzętem, sprzęgło, zbiornik paliwa razem:150kg. Instalacja: 12V osobny akumulator, oświetlenie częściowo żarówki led. Prostownik pokładowy: 8 prostowników automatycznych do akumulatorów żelowych. Obecnie auto jest w przebudowywane, silnik będzie zmieniony na model o wyższych obrotach (2800)

 
 
Copyright © 2007 autoelektryczne.com